X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 2 دی‌ماه سال 1388

اگرچه ذات بشر را امدن و رفتن است و بعبارتی زاد و ولد و موت ورحلت لیکن اصولا انسانها در هر مرتبت از ایمان و ارادت به ذات باریتعالی برای عمر بیشتر تمسک به درگاه الهی جسته و از وجود با برکتش نعمت طولانی شدن عمر را خواستارند بدین لحاظ و برای رسیدن به این مقصود در همه احوال به اندیشه حفظ سلامتی و رعایت بهداشت و دارا بودن برنامه ای مدون و نظام مند برای زندگی خویش بوده و در تلاشند تا این نعمت را نصیب خود کنند در این رابطه شاید بتوان گفت برنامه ریزی برای داشتن اوقاتی مخصوص استراحت و خواب از جمله ابزارها و امکان برای رسیدن به این خواسته است و کم خوابی و بی خوابی مشکل عمده ای است که اگر سراغ کسی امد بسیار سخت و عذاب اور است . 

امروز ضمن مطالعه مطالب در نت بخصوص در نامه های الکترونیکی واصله به مطلبی در این خصوص برخورد کردم که بدلیل دوستی شما و برای ادای وظیفه انرا عینا در ذیل می اورم : 

 ماهیت بی خوابی چیست ؟
بی خوابی به مفهوم اختلالات خواب تعبیر می شود و انواع مختلف دارد . بی خوابی می تواند به صورت تشویش و یا یک خواب منقطع و نیز یک حالت بیدار باش توام با اضطراب باشد . منظور از بی خوابی حالات غیر عادی و کیفیت نا مطلوب خوابیدن است و این کمبود استراحت در سلامتی و زندگی روزانه ی فرد تاثیر می گذارد .
 

عواقب بی خوابی
مبتلایان به بی خوابی نوعا با خوابهای شبانه کوتاهی روبرو هستند. این افراد معمولا در طول روز با خواب آلودگی و عدم تمرکز ذهنی و بعضا تند خویی و عصبانیت مواجه می شوند. نداشتن خواب کافی ،زندگی شبانه روزی این قبیل افراد را تخریب می کند .
 
دلایل بی خوابی
ابتدا باید بی خوابی های شدید و عکس العمل های آن و بی خوابی های طولانی را از هم باز شناسیم .

گروه اول معمولا از یک حادثه ی مشخص نظیر مرگ و جدایی ناشی می شود که این حالت فقط چند هفته ای دوام دارد .

گروه دوم معمولا بیش از یک ماه ادامه پیدا می کند و گریز از آن بسیار دشوار است . کسانی که دچار بی خوابی هستند با مشکل بزرگ تری مواجه می شوند : آنها می خواهند به زور و به هر قیمتی که شده به خواب روند و فقط به آن فکر می کنند و این خود باعث کند شدن روند طبیعی خواب می شود .

منشا احتمالی بی خوابی

1. عامل محیطی :این عامل شامل سر و صدا ، نور ، نبود وسایل مناسب خواب ، دمای محیط و استرس می باشد .
 
 2. عامل اورگانیک :
این عامل شامل افرادی
است که از خرخر شبانه و حرکات متناوب پاها رنج می برند .
 
3. عامل روانی :این عامل افرادی را که دچار اضطراب و افسردگی هستند ، در بر می گیرد .

4.  سایر موارد :
در این مورد مشکل است که دلیل خاصی را عنوان کرد (نظیر تاثیر استرس و فرو رفتن در افکار معینی قبل از خواب )

 پرهیز از بی خوابی
چند راه حل ساده برای مقابله با انواع بی خوابیهای را در این قسمت برای شما متذکر می شویم :

1. به محض بروز اولین علایم خستگی ، بخوابید .
 
2. از خوردن مواد محرک مثل چای و قهوه بعد از ساعت 16 ، بپرهیزید .
 
 3. از تماشای تلویزیون هنگامیکه در رختخواب هستید ، خودداری کنید .
 
 4. شبها ، از انجام حرکات ورزشی سنگین خودداری کنید .
 
 5. از خوابیدن ، بعد از ساعت 16 بپرهیزید .  
. ساعات خوابتان را تنظیم کنید .(متوسط ساعت خواب برای یک انسان بالغ ، 7:30 الی 8 ساعت در شبانه روز است) .
 
 7. در هنگام خواب ، خود را از نور شدید و سر و صدا دور نگه دارید .
 
 8. درجه حرارت محل خواب را بین 18 تا 20 درجه ، ثابت نگه دارید .
 
 9.در هنگام بروز بی خوابی ، به مدت یک ربع ساعت از رختخواب خارج شوید (البته نه به خاطر مرور افکار منفی و یا صرف نوشیدنی های محرک ) ، صفحاتی از یک کتاب را مطالعه کنید ، به موزیک ملایم و آرام بخش جهت سهولت در خوابتان ، گوش کنید و موقعی که احساس کردید خوابتان می آید ، به رختخواب برگردید.
 

درمان بی خوابی
خواب آورها همیشه راه حل مناسبی برای گریز از بی خوابی نیستند . به ویژه از مصرف آن ها بدون تجویز پزشک خودداری کنید و به کمک گرفتن از پزشک برای این منظور ، عادت کنید . خواب آورها در صورتی می توانند به رفع مشکل کمک کنند که با دقت به توصیه های پزشکتان عمل کنید ، برای یک دوره ی مشخص از آنها استفاده کنید و به موازات آن به بهداشت زندگی و ساعات خواب خود توجه کنید .

برای بی خوابی های ناشی از ناراحتی های روحی ، پزشک می تواند داروهای ضد افسردگی و روان درمانی تجویز نماید ولی برای بی خوابی های طولانی مدت تاکنون راه حل قطعی و مناسبی پیدا نشده است با وجود این ، رفتار درمانی می تواند شیوه ی مناسبی باشد . این عمل مستلزم حداقل 3 الی 8 بار ملاقات با پزشک متخصص و یک روانشناس در یک مرکز معتبر پزشکی است ضمنا ممکن است به بیمار توصیه شود که دفتر یادداشتی تنظیم کند که در آن ساعات خواب و بیداری و کیفیت آن را مرتب یادداشت کند و این عمل کم کم به بهبود خواب بیمار کمک می کند .