X
تبلیغات
رایتل
پنج‌شنبه 22 بهمن‌ماه سال 1388

هرکدام از اندامهای مختلف بدن انسان نقشی کارساز و موثر در تامین سلامتی و یا حرکتی و جنبشی و...دارند واگر دچار ضعف و یا خسارتی گردند بنحوی میتوان به ادامه حیات پرداخت و بشکلی ممکن یا ان را تعویض و یا ترمیم و در برخی از مواقع شاید بتوان بدون داشتن اندامی به حیات ادامه داد لیکن مهمترین چزء از بدن  که نقش حساسی را در پمپاژ خون به اندامهای دیگر داشته تا با این عمل بسیار حساس اکسیژن مورد نیاز برای فعالیت های مختلف و مواد مورد نیاز غذایی را به انها رساند قلب است بلحاظ فیزیولوژی این اندام که در همه جاندران بنوعی وجود دارد تا حدی مخروطی شکل و دارای بطن و دهلیز و دریچه های منحصر بفردی است که بعنوان تلمبه خانه در ناحیه قفسه سینه قرار گرفته و علیرغم نقش بسیار کارساز در بدن از حساسیت خارق العاده ای نیز برخوردار است و هرگونه عملی که در زندگی افراد بوقوع می پیوندد چه شادی اور و یا حزن انگیز این قسمت از بدن بشدت تحت تاثیر قرار میگیرد . 

علاوه بر مراقبت های غذایی که بایستی از طریق رژیم غذایی برای کاهش میزان چربی بدن مورد استفاده قرار گیرد بحث بسیار مهم برنامه ریزی برای جلوگیری از ورود استرس به بدن و یا حاکم کردن شرائطی که بتوان براحتی و بدون دغدغه زندگی کرد نیز از جمله موارد مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد . 

امروز و در حین مطالعه نامه های الکترونیکی واصله مطلبی در این خصوص خواندم که قطعا برای همه شما بعنوان دوستان خوانند ه این وبلاگ مورد نیاز و استفاده واقع شد بنابراین با هم سری به این مطلب زده و از ان بخوبی استفاده خواهیم کرد:  

آیا می دانید یک سری از اعمال و غذاها باعث می شوند که شما ناخواسته سلامت قلب تان را تهدید کنید؟

بیماری‌های قلبی به رغم اینکه بسیاری از افراد روش‌های پیشگیری و درمان آن را می‌دانند جزو دلایل مرگ و میر بیماران است. یکی از انواع شایع بیماری‌های قلبی بیماری‌های عروق قلب است که گاهی به آن بیماری‌ها شریان کرونر هم گفته می‌شود
شریان‌های قلب (شریان‌های کرونری) وظیفه خونرسانی به عضله قلب را به عهده دارند. پلاک‌ها (تشکیل ذرات چربی) به این شریان‌ها آسیب رسانده و پلاکت‌های خونی (سلول‌های در خون که به انعقاد خون کمک می‌کنند) بعد از چسبیدن به این پلاک‌ها به شریان صدمه وارد کرده و به انسداد جریان خون منجر می‌شوند. عوامل خطر یعنی چیزهایی که فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های عروقی قلب می‌کند بسیار متفاوت هستند. و مهم این است که درمان و رفع این عوامل خطر قابل کنترل می‌تواند شانس یک فرد را برای ابتلا به بیماری‌های عروقی قلب کاهش دهد.

اگر شما این شرایط را دارید بیشتر مراقب باشید!

سن (بالاتر از 40 سال برای مردان، 45 سال برای زنان)

جنس مذکر

تاریخچه خانوادگی بیماری‌های عروقی قلب

سیگار کشیدن

فشارخون بالا

دیابت چاقی

کاهش سطح HDL (کلسترول خوب) و افزایش سطح LDL (کلسترول بد) و افزایش تری‌گلیسیرید

کاهش فعالیت‌های جسمی

تجمع چربی شکمی (بدن سیبی شکل)

 

بیایید با رعایت این نکات از قلبتان محافظت کنید
سیگار کشیدن را ترک کنید

حداقل 30 دقیقه در اغلب روزهای هفته ورزش کنید

اگر مبتلا به فشارخون بالا هستید آن را درمان کنید
ورزش و سلامتی
اگر مبتلا به دیابت هستید قند‌ خون‌تان را کنترل کنید

در رژیم‌غذایی خود مقدار زیادی غذاهای حاوی فیبر، میوه و سبزی و حبوبات بخورید

از چربی‌های حیوانی اسیدهای چرب، قند و نشاسته استفاده نکنید

با رژیم غذایی،‌ ورزش و در صورت نیاز دارو کلسترول خون خود را کاهش دهید

برای داشتن قلبی سالم، رویه زندگی‌تان را تغییر دهید با کمی تغییر در رویه زندگی می‌توانید زندگی بهتر و سالم‌تری داشته باشید و خطر بیماری‌های عروقی قلب را کاهش دهید. حتی کاهش 10 درصدی وزن می‌تواند به طور قابل‌توجهی خطر بیماری‌های قلبی را در شما کاهش بدهد.

کمی قدم زدن حین کار، برنامه‌ریزی برای ورزش، ورزش کردن با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده،‌ بازی با فرزند خود و استفاده از پله به جای آسانسور قدم‌های کوچکی برای سلامت کلی بدن است.

بیشتر روزهای هفته 30 دقیقه به فعالیت بدنی بپردازید و 2 روز در هفته ورزش‌های قدرتی و انعطاف‌پذیری انجام دهید.

همسر و اعضای خانواده می‌توانند در تغییر رویه زندگی شما نقش موثری داشته باشند و این کار برای سلامت همه افراد خانواده مفید است.

حبوبات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید بدون اینکه طعم آنها عوض شود.

از گوشت قرمز کمتر استفاده کنید و بیشتر گوشت سفید مرغ، جوجه و یا ماهی آن هم به میزان اندک استفاده کنید.

از خشکبار استفاده کنید و از مصرف غذاهای فرآیند شده پرهیز کنید. روزانه 5 وعده میوه و سبزی مصرف کنید .
کنید